Logo do druku

Jaki adres wybrać dla firmowego serwisu internetowego?


rejestracja domenSama rejestracja domeny internetowej jest dzisiaj banalnie prosta i można to zrobić, nie wychodząc z domu. Chociaż rejestrem nazw z końcówką .pl zarządza NASK, przedsiębiorcy najczęściej korzystają z oferty firm pośredniczących w zakładaniu domen (tzw. partnerów), tym bardziej że mają one często dużo niższe ceny. Niemniej jednak ich także obowiązuje „Regulamin nazw domeny.pl" NASK, który obok ogólnych przepisów prawa, decyduje o zasadach rejestracji domen w Polsce.

Kto pierwszy, ten lepszy

Przy rejestracji domen decyduje zasada: „kto pierwszy, ten lepszy". Musisz więc sprawdzić, czy wybrana przez ciebie nazwa jest na tyle niepowtarzalna, że nikt wcześniej jej nie zarejestrował. Najprościej zrobić to za pomocą wyszukiwarki domen dostępnej w serwisie 4hosting.pl. Wpisując tam nazwę, którą wybraliśmy dla siebie, możemy się przekonać, czy jest ona wolna.

Czy oznacza to, że jeśli ktoś zajął wcześniej upatrzoną przez nas domenę, nie mamy szans jej zdobyć? Niekoniecznie. Musielibyśmy jednak wykazać, że jej rejestracja narusza nasze prawa.

Lepiej unikać sporów

Również my, rejestrując znak towarowy, możemy naruszyć cudze prawa, często nawet o tym nie wiedząc. Warto o tym pamiętać, aby nie zaprzepaścić budowanej na bazie konkretnego adresu internetowego renomy. Dlatego też nie wystarczy samo sprawdzenie, czy dana domena jest wolna. Może się bowiem okazać, że wybrana przez nas nazwa jest zarejestrowanym znakiem towarowym. Chociaż nie oznacza to, że automatycznie stracimy naszą domenę, lepiej uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Dlatego też przed rejestracją adresu internetowego warto sprawdzić również bazę Urzędu Patentowego RP czy nawet międzynarodowe rejestry. Można to zrobić za pośrednictwem strony: www.uprp.pl/Polski/Bazy+danych+UPRP.

Gdzie szukać sprawiedliwości

Firma, której prawa naruszono poprzez rejestrację domeny internetowej, ma do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze - dochodzić sprawiedliwości przed sądami powszechnymi. Należy jednak wówczas uzbroić się w cierpliwość, gdyż na wyrok trzeba czekać, czasem nawet latami.

Dużo szybciej działają sądy polubowne. Zgodnie z regulaminem NASK spory rozstrzyga Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji oraz Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Ich atutem jest szybkość. Nawet przy skomplikowanych sprawach wyroki są wydawane najpóźniej po kilku miesiącach.

Pamiętaj! Sądy polubowne rozstrzygają jedynie w sprawie domeny internetowej. Ewentualne kwestie odszkodowawcze pozostają w gestii sądów powszechnych.

Kto rozstrzyga spory:

Zgodnie z regulaminem NASK do rozpoznawania sporów związanych z domenami, poza sądami powszechnymi, są uprawnione:

- Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji
ul. Koszykowa 54, 00-675 Warszawa
tel./fax: + 48 22 625 73 23
adres internetowy: http://www.piit.org.pl

- Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie
ul. Trębacka 4, 00-074 Warszawa
tel.: +48 22 827 47 54
fax: +48 22 827 94 01
adres internetowy: http://www.sakig.pl